مگ لند
کاملترین مجله فارسی زبان

جامِ پنجم، رویای بزرگ غول‌کش‌های ستاره‌ساز

0

مگ لند – آژاکس آمستردام مهد شکوفایی ستاره‌های فوتبال جهان، برای رسیدن به نیمه‌نهایی لیگ قهرمان اروپا و رویارویی با بزرگان راه دشواری را طی کرد. عملیاتی که به خوبی انجام شد تا هفتمین باشگاه موفق اروپایی در قرن بیستم، یک‌بار دیگر نام خود را بر سر زبان‌‌ها بیندازد.

 

آن‌ها با دو امتیاز اختلاف بعد از بایرن‌مونیخ در گروه E  به‌عنوان تیم دوم راهی مرحله حذفی شدند. مرحلۀ یک هشتم برای آژاکس فرصت خوبی بود تا قدرت خود را مقابل رئال مادرید به رخ همگان بکشند. در دور رفت کهکشهانی‌ها دو بر یک پیروز شدند ولی پسران خدایان در برنابئو کاری کردند کارستان و با نتیجه چهار بر یک بازگشت بی‌نظیری را به سطح اول اروپا داشتند. قهرمان سه دوره گذشته اروپا به دست آژاکس حذف شد.

 

شکست رئال مقابل آژاکس

 

بعد از قرعه‌کشی مرحله یک چهارم خیلی‌ها بر این باور بودند که یوونتوسِ مدعی با رونالدو نقطۀ پایانی برای آن‌ها خواهد بود. دیدار رفت مقابل بانوی پیر در ورزشگاه آمستردام آرنا را آژاکس توانست با تساوی یک بر یک به پایان برساند. اما نکته قابل توجه در این دیدار، نمایش فوق‌العاده شاگردان تن‌هاگ بود که همه را برای یک جدال جذاب در آلیانز آرنا هیجان زده کرده بود.

 

دیدار برگشت این دو تیم دیشب با نتیجه دو بر یک به سود آژاکس به پایان رسید. شگفتی با کامبک پسران خدایان کامل شد. تک گل رونالدو با دو گل ون‌دبیک و دِ‌لیخت پاسخ داده شد تا بعد از کهکشانی‌های مادرید این بار یوونتوس با رونالدو جلوی شاگردان تن‌هاگ زانو بزنند.

 

شکست یوونتوس مقابل آژاکس

 

آژاکس قهرمان 4 دوره لیگ قهرمانان اروپا (سه قهرمانی متوالی در سال‌های 73-72-1971)، قهرمان 1 جام یوفا و 2 سوپرجام اروپا به نیمه‌نهایی رسید. اتفاقی که ممکن است حس نوستالژیک خیلی از هواداران فوتبال را برانگیزد. باشگاهی که در طول تاریخ فوق ستاره‌های زیادی را پرورش داد و به فوتبال دنیا تقدیم کرد. بازیکنانی نظیر: یوهان کرایف، رایکارد، فان باستن، دنیس برکمپ، فن‌درسار، کلایورت، وسلی اسنایدر، فن‌درفارت، لوئیس سوارز و زلاتان ابراهیموویچ.

 

برخی از جام‌های بین‌المللی آژاکس

 

کسانی که آن نسل از تیم محبوب هلندی را به خاطر دارند و درخشش بازیکنان فوق در تیم‌های بعد از آژاکس آن‌ها را به وجد می‌آورد، حضور این تیم در نیمه‌‌نهایی لیگ قهرمانان اروپا را به حذف بزرگانی نظیر رئال مادرید و یوونتوس ترجیح می‌دهند. حال یک هدف برای این تیم جنگندۀ وجود دارد؛ تلاش برای جام پنجم. لازم به ذکر است یکی از دو تیم منچسترسیتی و تاتنهام در نیمه‌نهایی باید مقابل غول‌کش‌ها قرار بگیرند.

تیم فوتبال آژاکس با ستارگانش

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.